James Webb Uzay Teleskobu Hakkında

James Webb Uzay Teleskobu, kızılötesi görüntüler elde etmek için plânlamış bir teleskoptur.  2014 yılında uzaya fırlatılması planlanmıştır.  Webb Teleskobu, Kâinatın erken dönemlerinde oluşmuş olan galaksileri gözleyebilecek ve Büyük Patlama ile Samanyolu Galaksisi arasında bağlantı kurulmasını sağlayacaktır.  Bu teleskop, tozlu bulutlar arasından, uydu sistemleri oluşturmakta olan yıldızları keşfedecek, Samanyolu Galaksisi ile Güneş sistemi arasında irtibat sağlayacak.  Yeni teleskobun cihazları, özellikle elektromanyetik tayfın kızılötesi alanlarında görev yapacak şekilde tasarlanmıştır.  Görünen mesafeler için kapasitesi tahditli olacaktır.

Webb teleskobunun 6,5 metre çapında büyük bir aynası ve tenis sahası büyüklüğünde güneş kalkanı olacak.  Güneş kalkanı ve ayna, tam açık şekliyle rokete sığmayacak.  Bu yüzden her iki parça da kapalı şekilde uzaya fırlatılacak ve teleskop  yörüngesine yerleştikten sonra açılacaklar.  Teleskop, dünyadan 1,5 milyon km uzaklıkta bir yörüngeye yerleştirilecek.

Uzay Teleskobuna, NASA’nın eski yöneticisi olan James Webb’in ismi verilmiştir.

Webb Uzay Teleskobu, gelecek 10 yıl içinde,  önemli bir rasathane olarak, dünyanın her yerinde, binlerce gök bilimciye hizmet sağlayacak.  Evren tarihinin her safhasını inceleyecek, Büyük Patlamadan sonraki ilk ışık parlamasından başlayarak, üzerinde hayat barındıran, dünya gibi gezegenleri destekleyen güneş sistemlerini ve bizim güneş sistemimizin evrimini inceleyecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir